سرلشکر فیروزآبادی: جنگ‌ سوریه، جنگ ایران است

در پی برگزاری رژه نیروهای مسلح ایران سرلشگر فیروزآبادی با استناد به سخنان اخیر اسد، جنگ سوریه را جنگ ایران خواند. فرمانده هوافضای سپاه نیز گفت که در صورت لزوم دیگران را از منافع تنگه هرمز محروم می‌کنیم.
سی و دومین رژه نظامی به مناسبت فرارسیدن”هفته دفاع مقدس” در روز جمعه ۳۱ شهریور توسط یگان‌های مختلف نیروهای مسلح جمهوی اسلامی با حضور محمود احمدی‌‌نژاد و جمعی از فرماندهان ارشد سپاه و ارتش برگزار شد.

سرلشکر حسن فیروز‌آبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با استناد به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور سوریه گفت: «بشار اسد درست می‌گوید، جنگ سوریه، جنگ ایران است.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا، فیروزآبادی در حاشیه رژه نظامی ۳۱ شهریور تاکید کرد که «یکی از آرمان‌ و اهداف انقلاب اسلامی ایران مقاومت در برابر تجاوز اسرائیل است. بنا براین دو کشور در این هدف با هم مشترکند.»

فیروز‌آبادی مدعی شد که سوریه “خط مقدم مقاومت” در برابر اسرائیل بوده و سال‌هاست که «این خط را حفظ کرده است.»

این سخنان در حالی بیان می‌شود که انتقادات بین‌المللی به اظهارات فرماندهان سپاه به حضور مستقیم در کشورهای سوریه و لبنان همچنان ادامه دارد. به گزارش روزنامه الاهرام بشار اسد مدعی شده که برخی کشورهای عربی از جمله عربستان از “سیاست پایداری سوریه” در برابر اسرائیل ناراضی بوده‌اند.

سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی
پس از پایان “جنگ اکتبر” در سال ۱۹۷۳ هیچ برخورد نظامی قابل توجهی میان اسرائیل و سوریه رخ نداده است. اشغال بلندی‌های جولان گرچه مانعی جدی برای پیشبرد مذاکرات صلح میان دو کشور بوده است، اما هیچ‌گاه سبب رویارویی نظامی دمشق با تل‌آویو نشده است.

سردار حاجی‌زاده: دیگران را از منافع تنگه هرمز محروم می‌کنیم

سردار علی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران نیز در حاشیه رژه نیروهای مسلح به خبرنگاران گفت: «قطعاَ واکنش ایران به هر گونه اقدام خارجی بسیار کوبنده خواهد بود. واکنشی که طرف مقابل حتی تصوری هم از آن نمی‌تواند در مخیله خود داشته باشد.»

حاجی‌زاده افزود: «ایران نیاز به بستن تنگه هرمز ندارد، زیرا خود از آن استفاده می‌کنیم، اما چنانچه روزی بیاید که این تنگه برای منافعی نداشته باشد قطعاَ دیگران را نیز از آن محروم می‌کنیم.»

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه بار دیگر درباره هواپیمای بی‌سرنشین (پهپاد) آمریکایی که در خاک ایران سقوط کرده گفت: «این پهپاد پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز آمریکا را دارد که ما توانسته‌ایم به آن‌ها دست پیدا کنیم.»

در هفته گذشته دو مانور دریایی در خلیج ‌فارس و دریای خزر برگزار شد. در حالی‌که آمریکا و برخی متحدانش رزمایشی به منظور مین‌روبی در خلیج‌فارس برگزار کردند، نیروی دریایی ایران با حضور آیت‌الله خامنه‌ای در دریای خزر مانوری برای مین‌ریزی را به نمایش گذاشت.

مقامات ایرانی تا کنون بارها گفته‌اند که در صورت لزوم تنگه هرمز را مسدود خواهند کرد. در مقابل آمریکا اعلام کرده است که بستن تنگه هرمز “خط قرمز” این کشور به شمار می‌آید و از انجام هیچ اقدامی برای باز نگاه‌داشتن این آب‌راه بین‌المللی فروگذار نخواهد کرد.

احمدی‌نژاد: نیروهای مسلح محبوب مردم هستند

محمود احمدی‌نژاد در سخنرانی خود در مراسم رژه ۳۱ شهریور گفت: «نیروهای مسلح جمهوری اسلامی دوست و محبوب ملت ایران و سایر ملت‌ها و همچنین صیانت‌کننده از حقوق اساسی ملت‌ها هستند.» احمدی‌نژاد نیروهای مسلح ایران را افرادی “مومن، نیک‌اندیش، مهربان و دلبسته به آرمان‌های الهی” خواند.

سردار علی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران
وی تصریح کرد که آموزش این نیروها برای “دفاع از حقوق ملت‌ها” است. احمدی‌نژاد افزود: «نیروهای مسلح و سایر نیروهای مردمی در دفاع مقدس تنها به دنبال آزادی سرزمین خود نبودند، بلکه به دنبال دفع یک بلا و جرثومه از دامن ملت بودند. امروز هم نیروهای مسلح و ملت ما پشتیبان عدالت در همه جای عالم است.»

احمدی‌نژاد در سخنان خود بر حضور نیروهای مسلح ایران برای “اعمال عدالت در عرصه بین‌الملل” تاکید کرد.

در حالی‌که احمدی‌نژاد کل نیروهای مسلح را “محبوب مردم” معرفی می‌کند، منتقدان به شدت به نقش سپاه پاسداران در سرکوب جنبش سبز و تظاهرات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ اعتراض دارند. فرماندهان سپاه پاسداران آشکارا مسئولیت “سرکوب فتنه ۸۸ ” را برعهده گرفته‌اند. “فتنه” نامی است که حامیان حکومت به اعتراضات شهروندان در سال ۸۸ اطلاق می‌کنند.

از سوی دیگر حضور مستقیم سپاه در مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی، سیاسی، ورزشی و فرهنگی کشور موجی از انتقادات را در داخل ایران در پی داشته است. در خارج نیز مردم سوریه به شدت به مداخله نیروهای نظامی ایران در امور کشورشان اعتراض دارند.

به گفته مخالفان دولت سوریه و برخی کشورهای غربی و عربی سپاه قدس به عنوان واحد برون‌مرزی سپاه پاسداران در سرکوب مردم سوریه مشارکت مستقیم دارد.