فیروزآبادی: مرز فعالیت‌های موشکی را طبق برجام رعایت می‌کنیم

به گفته‌ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جهوری اسلامی حدود فعالیت‌های موشکی ایران طبق دو شاخص رعایت می‌شوند: منع طراحی هسته‌ای و برد دو هزارکیلومتری. فیروزآبادی تاکید می‌کند که ایران بر سر تعهد خود در حفظ این حدود می‌ماند.
حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در سخنانی به مناسبت سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران، مواضع فرمانده کل سپاه پاسداران در مورد عدم محدودیت فعالیت‌های موشکی را تکرار کرد و از رعایت دو مرز در این زمینه خبر داد.

محمدعلی جعفری روز دوشنبه (۲نوامبر / ۱۱ آبان) گفته بود سپاه بعد از توافق هسته‌ای، هیچ نگرانی در خصوص توسعه فناوری‌های نظامی و موشکی ندارد. او عنوان کرد که سپاه نگرانی خود از موضوع محدودیت نظامی در دوران مذاکرات را با رهبر جمهوری اسلامی در میان گذاشت و پاسخ مناسب را گرفت.

جعفری در عین حال متذکر شد: «البته ما یک ممنوعیت در حوزه موشک‌های حامل کلاهک‌های هسته‌ای داریم که اصلا به این حوزه وارد نشده‌ایم.»

بیشتر بخوانید: درخواست غرب از شورای امنیت برای واکنش به آزمایش موشکی ایران

تبلیغات

محدود شدن طرح‌های موشکی جمهوری اسلامی در برجام از سوی مقامات جمهوری اسلامی انکار می‌شود اما طبق توافق وین، تحریم‌های تسلیحاتی ایران برای ۵ سال و محدودیت دستیابی به تکنولوژی موشکی تا ۸ سال دیگر ادامه خواهد داشت. در توافق هسته‌ای این نیز پیش‌بینی شده که اگر ایران به تعهدات خود عمل نکرد، تحریم‌های لغو شده به طور خودکار دوباره به جریان بیفتند.

مقامات نظامی ایران روز ۱۹ مهر از یک آزمایش موفقیت‌آمیز موشکی خبر داده بودند. این موشک که عماد نام دارد، نسل جدید موشک‌های قاره‌پیمای زمین به زمین است.

در واکنش به این اقدام، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان از شورای امنیت خواستند آزمایش موشک عماد را بررسی کند. قدرت‌های غربی معتقدند که این عمل نقض تحریم‌های سازمان ملل بوده است. کشورهای یاد،شده می‌گویند، موشک عماد قابلیت حمل سلاح هسته‌ای را داراست.

بیشتر بخوانید: هشدار فرمانده سپاه: دست‌ها بر روی ماشه موشک‌ها است

روز چهارشنبه (۴ نوامبر/۱۳ آبان) اعلام شد که پرونده آزمایش موشکی ایران به کمیته تحریم شورای امنیت ارسال شده ‌است. بر اساس قطعنامه ۱۹۲۹ سازمان ملل، ایران از انجام آزمایش‌های موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای منع شده است.

اگر تخلف جمهوری اسلامی از این قطعنامه اثبات شود، کمیته تحریم سازمان ملل می‌تواند افراد یا شرکت،های دیگری را به فهرست تحریم‌های موجود اضافه کند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران پیش‌تر گفته بود که پایگاه‌های زیرزمینی موشک‌های دوربرد جمهوری اسلامی در همه استان‌ها و شهرهای ایران مستقر و آماده‌اند. بنا بر اظهارات او این پایگاه‌ها در عمق ۵۰۰ متری زیر کوه‌های بلند قرار دارند.

اواخر ماه مهر تبلیغات بی‌سابقه‌ای در تلویزیون دولتی ایران برای نمایش این پایگاه‌های موشکی در دل کوه صورت گرفت. فرمانده هوافضای سپاه پاسداران در آن زمان هشدار داد که برای شلیک هر یک از موشک‌‌ها کافی است که رهبر جمهوری اسلامی فرمان دهد.